Artykuł sponsorowany

Wszystko, co trzeba wiedzieć o kremacji zwłok

Wszystko, co trzeba wiedzieć o kremacji zwłok

Kremacja, czyli spopielanie zwłok, to coraz bardziej popularna metoda pochówku na świecie, a także w Polsce. Ten sposób pochówku wybierany jest z różnych powodów, takich jak przekonania religijne, ekologiczne czy praktyczne. W niniejszym artykule przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć o kremacji zwłok, omawiając jej proces, aspekty prawne oraz koszty.

Proces kremacji

Kremacja polega na spopielaniu zwłok w specjalnych piecach krematoryjnych. Proces ten odbywa się przy temperaturze około 900°C i trwa zazwyczaj od 60 do 90 minut. W wyniku kremacji powstaje około 2,5 do 4 kg prochów, które następnie są umieszczane w urnie. Urna z prochami może być potem pochowana na cmentarzu, rozsypana w wyznaczonym miejscu czy też przechowywana przez rodzinę.

Aspekty prawne kremacji

W Polsce kremacja stała się legalna w 1962 roku i od tego czasu jej popularność stale rośnie. Aby móc dokonać kremacji zwłok, konieczne jest uzyskanie zgody rodziny zmarłego oraz spełnienie wymogów formalnych. Zgodnie z polskim prawem, kremacja może być przeprowadzona nie wcześniej niż 24 godziny od stwierdzenia zgonu, a także po uzyskaniu stosownych dokumentów, takich jak akt zgonu czy karta zgonu. Ponadto, w przypadku podejrzeń o przestępstwo, konieczne jest uzyskanie zgody prokuratora.

Koszty kremacji

Koszt kremacji zwłok w Polsce może się różnić w zależności od miasta, krematorium czy też wybranej usługi pogrzebowej. Średnio koszt kremacji wynosi około 1500 zł, jednak można spotkać się z cenami niższymi lub wyższymi. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z urną, transportem zwłok czy ewentualnym pochówkiem urny na cmentarzu. Warto dodać, że kremacja jest zazwyczaj tańszą opcją niż tradycyjny pochówek. Jeśli chodzi o usługę, jaką jest kremacja zwłok, Warszawa Bielany i pobliskie okolice to rejon działania zakładów pogrzebowych takich jak Minos. Cechuje się konkurencyjnymi cenami oraz sprawnością działania, a także dostosowaniem wszelkich szczegółów i aspektów pochówku czy kremacji do potrzeb rodziny zmarłej osoby. Dlatego warto skorzystać z usług tego zakładu pogrzebowego.

Wybór miejsca pochówku urny

Po kremacji rodzina musi podjąć decyzję co do miejsca pochówku urny. W Polsce istnieje kilka możliwości – urnę można pochować na cmentarzu w grobie rodzinnych, w specjalnym grobie dla urn lub w kolumbarium. Inne opcje to przechowywanie urny w domu czy rozsypanie prochów na specjalnie do tego przeznaczonym terenie. W przypadku rozsypywania prochów warto pamiętać o obowiązujących przepisach i uzyskać odpowiednie zezwolenia.

Kremacja a religia

Warto również wspomnieć o aspekcie religijnym kremacji. W przypadku katolików Kościół katolicki zezwala na kremację, jednak zaleca pochówek prochów na cmentarzu, a nie przechowywanie ich w domu czy rozsypanie. Inne wyznania, takie jak buddyzm czy hinduizm, akceptują kremację jako część swoich tradycji pogrzebowych. W przypadku osób niewierzących lub o innych przekonaniach kremacja może być wybierana ze względu na przekonania ekologiczne czy praktyczne.