Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać dofinansowanie do pieca?

Jak uzyskać dofinansowanie do pieca?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w nowoczesne i energooszczędne rozwiązania grzewcze. Dofinansowanie do zakupu pieca może być świetnym wsparciem dla tych, którzy pragną zadbać o środowisko naturalne oraz obniżyć rachunki za ogrzewanie. W tym artykule dowiesz się, jak uzyskać dofinansowanie na piec, jakie programy są dostępne oraz jakie wymagania muszą spełniać nowoczesne piece, aby zakwalifikować się do wsparcia finansowego.

Program Czyste Powietrze jako źródło dofinansowania

Jednym z najbardziej popularnych programów wspierających inwestycje w ekologiczne systemy grzewcze jest program Czyste Powietrze. Jego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce poprzez finansowanie wymiany starych, nieekologicznych pieców na nowoczesne i energooszczędne urządzenia grzewcze. Program ten oferuje różnorodne formy wsparcia, takie jak dotacje czy preferencyjne kredyty, które umożliwiają sfinansowanie nawet do 90% wartości inwestycji.

Kotły 5 klasy efektywności energetycznej jako warunek uzyskania dofinansowania

Aby zakwalifikować się do otrzymania dofinansowania do pieca w ramach programu Czyste Powietrze, konieczne jest spełnienie określonych wymagań technicznych przez nowo zakupiony piec. Jednym z takich warunków jest wybór kotła 5 klasy efektywności energetycznej. Tego rodzaju piece charakteryzują się wysoką sprawnością oraz niską emisją zanieczyszczeń, co przekłada się na korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla użytkowników. Kotły 5 klasy spełniają surowe normy emisji ustalone przez Komisję Europejską, co gwarantuje ich ekologiczny charakter.

Procedura ubiegania się o dofinansowanie

Aby ubiegać się o dofinansowanie na piec w ramach programu Czyste Powietrze, należy zgłosić się do odpowiedniego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Tam uzyskamy niezbędne informacje oraz formularze aplikacyjne. W kolejnym kroku warto skonsultować się z przedstawicielem firmy oferującej piece spełniające wymagania programu, aby uzyskać fachowe porady i pomoc w wyborze odpowiedniego modelu. Ważnym elementem procesu ubiegania się o dofinansowanie jest również zgromadzenie niezbędnej dokumentacji, takiej jak faktury za zakup i montaż pieca, certyfikaty potwierdzające spełnienie norm emisji przez urządzenie czy dokumenty dotyczące nieruchomości, na której ma zostać zainstalowany nowy piec. 

Inne możliwości uzyskania dofinansowania

Oprócz programu Czyste Powietrze istnieją również inne źródła dofinansowania na ekologiczne piece, takie jak fundusze unijne czy programy realizowane przez samorządy lokalne. Warto sprawdzić dostępne możliwości w swoim regionie oraz skonsultować się z doradcą ds. dofinansowań, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie. Podsumowując, inwestycja w nowoczesny i ekologiczny piec może przynieść wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla domowego budżetu. Dofinansowanie na zakup takiego urządzenia jest dostępne w ramach różnych programów, a spełnienie wymagań technicznych, takich jak wybór kotła 5 klasy efektywności energetycznej, zwiększa szanse na uzyskanie wsparcia finansowego.