Artykuł sponsorowany

Włoska oliwa z oliwek - kompan w kuchni

Włoska oliwa z oliwek - kompan w kuchni

Włoska oliwa z oliwek to nie tylko doskonały dodatek do potraw, ale również niezastąpiony składnik w kuchni każdego smakosza. Jej wyjątkowy smak i aromat sprawiają, że stała się podstawą wielu dań, a jej zdrowotne właściwości docenić potrafią zarówno dietetycy, jak i lekarze. Warto więc poznać tajniki tego niezwykłego produktu, aby móc świadomie korzystać z jego dobrodziejstw.

Rodzaje włoskiej oliwy z oliwek

Włoska oliwa z oliwek występuje w kilku rodzajach, które różnią się między sobą procesem produkcji, smakiem i jakością. Pierwszym z nich jest ekstra dziewicza oliwa z oliwek (extravergine), która charakteryzuje się najniższą kwasowością (do 0,8%) oraz najwyższą jakością. Otrzymywana jest ona z pierwszego tłoczenia na zimno, co pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze. Drugim rodzajem jest dziewicza oliwa z oliwek (vergine), której kwasowość wynosi do 2%. Również produkowana jest metodą tłoczenia na zimno, jednak jej jakość może być niższa niż w przypadku ekstra dziewiczej. Ostatnim rodzajem jest rafinowana oliwa z oliwek (olio di oliva), która powstaje w wyniku procesu rafinacji. Jej kwasowość może wynosić nawet 3,3%, a smak i wartości odżywcze są niższe niż w przypadku pozostałych rodzajów.

Zastosowanie we włoskiej kuchni

Włoska oliwa z oliwek to podstawa kuchni śródziemnomorskiej, zwłaszcza we Włoszech. Jest niezastąpiona w przygotowywaniu sałatek, sosów czy dressingów. Świetnie sprawdza się również jako dodatek do pieczywa, makaronów, ryżu czy mięsa. Warto pamiętać, że ekstra dziewicza oliwa z oliwek ma delikatniejszy smak i aromat, dlatego najlepiej używać jej na zimno lub do duszenia potraw. Dla smażenia czy pieczenia lepiej sprawdzi się rafinowana oliwa z oliwek, która jest bardziej odporna na wysoką temperaturę.

Właściwości zdrowotne włoskiej oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości, które wynikają przede wszystkim z obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy. Dzięki nim może przyczyniać się do obniżenia poziomu złego cholesterolu (LDL) i podnoszenia poziomu dobrego cholesterolu (HDL), co ma korzystny wpływ na układ krążenia. Ponadto regularne spożywanie oliwy z oliwek może pomóc w prewencji chorób serca, udarów czy miażdżycy. Warto również wspomnieć o działaniu przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym, które przypisywane jest obecności polifenoli w oliwie z oliwek.

Jak wybrać dobrej jakości włoską oliwę z oliwek

Wybór dobrej jakości włoskiej oliwy z oliwek może być trudny, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w tym zakresie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na etykietę, która powinna zawierać informacje o rodzaju oliwy, kwasowości oraz miejscu pochodzenia. Dobrym wyborem będzie ekstra dziewicza oliwa z oliwek o niskiej kwasowości, najlepiej pochodząca z renomowanego regionu, takiego jak Toskania czy Umbria. Ważne jest również sprawdzenie daty produkcji oraz terminu ważności – świeża oliwa powinna mieć intensywny smak i aromat, który może się zmieniać wraz z upływem czasu. Jeśli chodzi o doskonały produkt, jakim jest włoska oliwa z oliwek, hurtownia taka jak Renik oferuje towar absolutnie najwyższej jakości.