Artykuł sponsorowany

Jakie materiały do dachów płaskich z hurtowni są konieczne przy budowie?

Jakie materiały do dachów płaskich z hurtowni są konieczne przy budowie?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na budowę domów z płaskim dachem, które charakteryzują się nowoczesnym wyglądem i funkcjonalnością. Aby jednak taki dach spełniał swoją rolę i był trwały, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich materiałów oraz technologii. W artykule przedstawiamy najważniejsze elementy, które powinny znaleźć się na liście zakupów w hurtowni budowlanej podczas planowania budowy dachu płaskiego.

Izolacja termiczna

Kluczowym elementem każdego dachu jest jego izolacja termiczna, która zapewnia odpowiednią ochronę przed utratą ciepła oraz wpływem warunków atmosferycznych. W przypadku dachów płaskich najczęściej stosowane są wełna mineralna oraz styropian. Wełna mineralna to materiał o wysokich właściwościach izolacyjnych, który jednocześnie pozwala na oddychanie konstrukcji dachu. Styropian natomiast charakteryzuje się dużą lekkością i łatwością montażu, a także dobrą izolacją termiczną.

Warstwa hydroizolacyjna

Drugim kluczowym elementem dachu płaskiego jest warstwa hydroizolacyjna, która chroni konstrukcję przed wilgocią i przeciekami. Najpopularniejszym materiałem stosowanym w tym celu są papy termozgrzewalne, które są łatwe w montażu i odznaczają się wysoką trwałością. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie membran PVC lub EPDM, które są elastyczne, odporne na promieniowanie UV i mają długą żywotność.

Pokrycie dachowe

W przypadku dachów płaskich pokrycie dachowe pełni zarówno funkcje estetyczne, jak i ochronne. Najczęściej stosowanymi materiałami są blacha trapezowa, płyty warstwowe oraz żwir. Blacha trapezowa to lekki i wytrzymały materiał, który świetnie sprawdzi się na dachach o dużym nachyleniu. Płyty warstwowe to nowoczesne rozwiązanie, które łączy w sobie funkcje izolacji termicznej i hydroizolacji. Żwir natomiast jest stosowany głównie jako dodatkowa ochrona.

Rynny i systemy odprowadzania wody

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie dachu płaskiego, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich systemów odprowadzania wody opadowej. W tym celu wykorzystuje się rynny oraz rury spustowe wykonane z różnych materiałów, takich jak PCV, stal ocynkowana czy aluminium. Ważnym elementem systemu odprowadzania wody są również wpusty dachowe, które umożliwiają szybkie i skuteczne odprowadzenie wody z powierzchni dachu.

Dodatkowe elementy

Warto pamiętać również o innych elementach z hurtowni z materiałami do dachów płaskich, które mogą okazać się przydatne podczas budowy dachu płaskiego. Należy do nich zaliczyć m.in. dylatacje, które zapewniają odpowiednią elastyczność konstrukcji dachu, oraz parapety, które chronią przed wpływem wiatru i deszczu. Ponadto, w przypadku dachów zielonych, niezbędne będzie zastosowanie warstwy drenażowej i substratu do uprawy roślin.

Podsumowując, wybór odpowiednich materiałów do budowy dachu płaskiego jest kluczowy dla jego trwałości i funkcjonalności. Warto więc dokładnie zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami oraz skonsultować swój wybór z fachowcem, który pomoże dobrać najlepsze materiały do indywidualnych potrzeb.