Artykuł sponsorowany

Jak wygląda rehabilitacja ręki po złamaniu?

Jak wygląda rehabilitacja ręki po złamaniu?

Złamanie kości ręki to jedna z najczęstszych kontuzji, które dotykają zarówno sportowców, jak i osoby prowadzące mniej aktywny tryb życia. Wypadki domowe, upadki podczas jazdy na rowerze czy biegu, a także urazy w pracy – to tylko niektóre z przyczyn, które mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń kończyn górnych. Rehabilitacja ręki po złamaniu jest kluczowym etapem, który pozwala na powrót do pełnej sprawności funkcjonalnej i uniknięcie długotrwałych powikłań. W niniejszym artykule omówimy różne aspekty tego procesu, takie jak metody leczenia, ćwiczenia rehabilitacyjne oraz czas trwania terapii.

Metody leczenia złamań ręki

Leczenie złamań ręki zależy od rodzaju i nasilenia uszkodzenia. W przypadku prostych złamań bez przemieszczenia kości, lekarz ortopeda może zastosować unieruchomienie gipsowe lub szynę na okres od 4 do 6 tygodni. Gdy występuje przemieszczenie kości lub uszkodzenie więzadeł i stawów, konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego. Operacja polega na stabilizacji złamanej kości za pomocą śrub, płyt, drutów lub prętów. Po zabiegu pacjent nosi opaskę gipsową lub szynę na okres od 2 do 8 tygodni, w zależności od stopnia uszkodzenia i szybkości gojenia się kości.

Ćwiczenia rehabilitacyjne

Rehabilitacja ręki po złamaniu ma na celu przywrócenie pełnej sprawności funkcjonalnej oraz zapobieganie powikłaniom, takim jak zanik mięśni, ograniczenie ruchomości stawów czy zespół cieśni nadgarstka. Ćwiczenia rehabilitacyjne są dobierane indywidualnie przez fizjoterapeutę, który ocenia stan pacjenta i stopień uszkodzenia kończyny.

W początkowej fazie rehabilitacji ręki w Ożarowie Mazowieckim, gdy ręka jest jeszcze unieruchomiona, pacjent wykonuje ćwiczenia na palcach ręki oraz stawie łokciowym. Dzięki temu można zapobiec zanikowi mięśni oraz utrzymaniu elastyczności więzadeł i stawów. Po zdjęciu opaski gipsowej lub szyny rozpoczyna się intensywna terapia, obejmująca ćwiczenia wzmacniające mięśnie przedramienia i dłoni, ćwiczenia koordynacyjne oraz rozciągające. W trakcie rehabilitacji stosuje się również terapie wspomagające.

Czas trwania rehabilitacji

Czas trwania rehabilitacji ręki po złamaniu zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, rodzaj i nasilenie uszkodzenia, a także indywidualna zdolność organizmu do regeneracji. W przypadku prostych złamań bez powikłań, pełna sprawność może zostać odzyskana już po 6 do 8 tygodniach od momentu urazu. W przypadku złamań z przemieszczeniem kości, uszkodzeń więzadeł czy stawów, proces ten może trwać nawet kilka miesięcy. Ważne jest jednak ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza i fizjoterapeuty oraz regularne wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Współpraca z lekarzem i fizjoterapeutą

Odpowiednia współpraca z lekarzem ortopedą oraz fizjoterapeutą jest kluczowa dla sukcesu rehabilitacji ręki po złamaniu. Lekarz ocenia stan pacjenta i decyduje o konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego, a także kontroluje proces gojenia się kości. Fizjoterapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne, monitoruje postępy pacjenta oraz koryguje program terapii w miarę potrzeb.