Artykuł sponsorowany

Jak wygląda proces rejestracji auta importowanego z Japonii?

Jak wygląda proces rejestracji auta importowanego z Japonii?

Proces rejestracji samochodu importowanego z Japonii może wydawać się skomplikowany, jednak dzięki odpowiedniej wiedzy i przygotowaniu, można go przejść bez większych problemów. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółowy opis poszczególnych etapów tego procesu, aby ułatwić Państwu rejestrację auta sprowadzonego z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Etap 1 - Zakup samochodu

Pierwszym krokiem jest oczywiście zakup samochodu w Japonii. Można to zrobić za pośrednictwem polskiego importera, który zorganizuje transport oraz pomoże w załatwieniu wszelkich formalności. Alternatywnie, można samodzielnie nawiązać kontakt z japońskim sprzedawcą i zorganizować transport do Polski - takie rozwiązanie jest jednak trudniejsze.

Etap 2 - Transport do Polski

Transport samochodu z Japonii może odbywać się na kilka sposobów. Najpopularniejsze to transport morski oraz lotniczy. Transport morski jest tańszy, jednak trwa dłużej – nawet do kilku tygodni. Transport lotniczy jest szybszy, ale również znacznie droższy.

Etap 3 - Przeprowadzenie badań technicznych

Po przybyciu samochodu do Polski należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów w celu przeprowadzenia badania technicznego. Warto wcześniej sprawdzić, czy samochód spełnia polskie normy emisji spalin oraz czy posiada odpowiednie oznaczenia, takie jak tabliczki znamionowe.

Etap 4 - Uzyskanie dokumentów

Następnie należy zgłosić się do wydziału komunikacji w celu uzyskania dokumentów pojazdu. W tym celu trzeba przedłożyć następujące dokumenty i opłaty, takie jak dowód zakupu, faktura VAT, oryginalny japoński dowód rejestracyjny, tłumaczenie tego dowodu na język polski, potwierdzenie opłaty akcyzy oraz badania techniczne.

Etap 5 - Rejestracja pojazdu

Ostatnim krokiem jest rejestracja pojazdu. W tym celu trzeba zgłosić się do wydziału komunikacji z kompletem dokumentów oraz opłatami za wydanie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych. Po zarejestrowaniu samochodu otrzymuje się dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne, które należy zamontować na pojeździe.

Etap 6 - Ubezpieczenie pojazdu

Przed przystąpieniem do użytkowania samochodu należy także wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto również rozważyć zakup dodatkowych ubezpieczeń, takich jak AC czy NNW, które zapewnią większe zabezpieczenie finansowe w przypadku awarii czy wypadku.

Etap 7 - Adaptacja pojazdu

W przypadku niektórych modeli aut importowanych z Japonii może być konieczne przeprowadzenie adaptacji, takiej jak wymiana reflektorów na spełniające europejskie normy. Warto wcześniej sprawdzić, czy taka adaptacja będzie konieczna, aby uniknąć niespodziewanych wydatków.

Podsumowując, proces rejestracji samochodu importowanego z Japonii może być czasochłonny i wymaga załatwienia wielu formalności. Jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu oraz znajomości procedur można go przejść bez większych problemów. Warto również pamiętać o wyborze odpowiedniego importera oraz transportu, aby cały proces przebiegł sprawnie, bezstresowo i bez przeszkód logistycznych.