Artykuł sponsorowany

Jak często należy zabierać psa do weterynarza?

Jak często należy zabierać psa do weterynarza?

Częstotliwość wizyt u weterynarza z psem zależy od wielu czynników, takich jak wiek, rasa, stan zdrowia i styl życia zwierzęcia. Właściciele psów powinni zdawać sobie sprawę z tego, że regularne kontrole u weterynarza są kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia ich pupili. W niniejszym artykule omówione zostaną różne aspekty dotyczące wizyt weterynaryjnych, takie jak częstotliwość kontroli, szczepienia oraz profilaktyka chorób.

Co ile umawiać psa na wizytę u weterynarza?

W przypadku szczeniąt pierwsza wizyta u weterynarza powinna odbyć się już w 6-8. tygodniu życia. W tym okresie maluchy są szczepione przeciwko różnym chorobom zakaźnym, a także poddawane są ogólnym badaniom stanu zdrowia. Następnie wizyty kontrolne powinny być kontynuowane co 3–4 tygodnie do 16. tygodnia życia, kiedy to przeprowadza się ostatnią serię szczepień.

Dla dorosłych psów zaleca się coroczne kontrole zdrowotne. Podczas tych wizyt weterynarz ocenia ogólny stan zdrowia zwierzęcia, bada jego serce, płuca, skórę, uszy i oczy oraz sprawdza stan zębów i dziąseł. W zależności od wieku i rasy psa, weterynarz może również zlecić dodatkowe badania, takie jak badanie krwi czy moczu.

W przypadku starszych psów, zwłaszcza tych powyżej 7. roku życia, zaleca się przeprowadzanie kontroli zdrowotnych co pół roku. W miarę starzenia się zwierzęcia wzrasta ryzyko wystąpienia różnych schorzeń, takich jak choroby serca, nerek czy stawów, dlatego częstsze wizyty u weterynarza na Bemowie są niezbędne dla wczesnego wykrycia i leczenia ewentualnych problemów zdrowotnych.

Jakie są obowiązkowe wizyty u weterynarza?

Szczepienia są kluczowym elementem profilaktyki chorób zakaźnych u psów. W Polsce obowiązkowe są szczepienia przeciwko wściekliźnie, które przeprowadza się u psów powyżej 3. miesiąca życia. Szczepienie to należy powtarzać co rok. Ponadto zaleca się także szczepienia ochronne przeciwko innym chorobom, takim jak parwowiroza, nosówka czy leptospiroza. Szczegółowy harmonogram szczepień ustala się indywidualnie dla każdego psa, biorąc pod uwagę jego wiek, stan zdrowia oraz warunki środowiskowe.

Regularne wizyty u weterynarza są również ważne w kontekście profilaktyki chorób pasożytniczych, takich jak kleszcze czy pchły. Weterynarz może doradzić właścicielowi psa odpowiednie środki przeciwpasożytnicze oraz zalecić terminy ich stosowania. Ponadto w zależności od rasy i predyspozycji genetycznych, niektóre psy mogą wymagać badań profilaktycznych, mających na celu wykrycie chorób dziedzicznych, takich jak dysplazja stawu biodrowego czy łokciowego.

Oczywiście, oprócz regularnych kontroli zdrowotnych, wizyty u weterynarza są konieczne również w przypadku wystąpienia nagłych sytuacji, takich jak urazy, zatrucia czy ostre stany zapalne. Właściciel psa powinien być świadomy objawów niepokojących i niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii, gdy zauważy u swojego pupila takie symptomy jak wymioty, biegunka, utrata apetytu, duszności czy utrata przytomności.