Artykuł sponsorowany

Do optyka czy okulisty? Do którego specjalisty iść w razie problemów z widzeniem?

Do optyka czy okulisty? Do którego specjalisty iść w razie problemów z widzeniem?

Czy zauważyłeś ostatnio, że Twoje widzenie nie jest tak ostre jak kiedyś? Czy masz trudności z czytaniem drobnych liter, czy może zauważasz, że Twoje oczy szybko się męczą? W takich sytuacjach warto zastanowić się, do którego specjalisty udać się po pomoc. Wybór między optykiem a okulistą może być trudny, zwłaszcza gdy nie jesteśmy pewni, jakie są różnice między tymi dwoma zawodami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej roli i kompetencjom zarówno optyka, jak i okulisty oraz pomożemy Ci podjąć decyzję, do którego z nich powinieneś się udać w razie problemów z widzeniem.

Przeczytaj również: Dlaczego warto skorzystać z usług dobrego optyka? Korzyści dla zdrowia wzroku

Optyk - kim jest i jakie ma kompetencje?

Optyk to specjalista zajmujący się korekcją wad wzroku za pomocą odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. Jego głównym zadaniem jest dobór odpowiedniej mocy szkieł oraz oprawek, które będą komfortowe dla pacjenta. Optyk nie jest lekarzem, ale posiada wiedzę z zakresu fizyki optycznej oraz anatomii oka. Optyk z Bukowna przeprowadza badanie wzroku, które polega na sprawdzeniu ostrości wzroku oraz ewentualnej korekcji wad refrakcyjnych (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm). Badanie to jest przeprowadzane za pomocą specjalistycznych przyrządów, takich jak autorefraktometr czy tablice Snellena. Optyk może również doradzić w kwestii doboru soczewek kontaktowych, ich pielęgnacji oraz prawidłowego zakładania i zdejmowania.

Okulista - kim jest i jakie ma kompetencje?

Okulista to lekarz specjalista, który diagnozuje i leczy choroby oczu oraz schorzenia narządu wzroku. Jego kompetencje obejmują nie tylko korekcję wad wzroku, ale także diagnostykę i leczenie różnych schorzeń oczu, takich jak jaskra, zaćma, czy zwyrodnienie plamki żółtej. Wizyta u okulisty zwykle rozpoczyna się od badania ostrości wzroku oraz pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Następnie lekarz przeprowadza badanie przedniej części oka za pomocą biomikroskopu oraz badanie dna oka z wykorzystaniem oftalmoskopu. W razie potrzeby okulista może również zlecić dodatkowe badania, takie jak tomografię optyczną czy angiografię fluoresceinową.

Do którego specjalisty udać się w razie problemów z widzeniem?

Wybór między optykiem a okulistą zależy od rodzaju problemów ze wzrokiem, z jakimi się borykasz. Jeśli zauważasz, że Twoje widzenie się pogorszyło i podejrzewasz, że potrzebujesz okularów lub soczewek kontaktowych, w pierwszej kolejności warto udać się do optyka. On przeprowadzi badanie wzroku i dobierze odpowiednią korekcję. Jednak jeśli masz podejrzenie, że Twoje problemy z widzeniem mogą wynikać z choroby oka, bólu, zaczerwienienia, uczucia piasku pod powiekami czy innych niepokojących objawów, konieczna jest wizyta u okulisty. Lekarz ten przeprowadzi dokładne badanie oka oraz zleci odpowiednie leczenie.

Warto pamiętać, że regularne kontrole wzroku są ważne dla utrzymania zdrowia oczu i dobrego widzenia. Nawet jeśli nie masz żadnych dolegliwości, zaleca się wykonywanie badań wzroku co najmniej raz na dwa lata u osób poniżej 40 roku życia, a po 40 roku życia nawet raz w roku.