Artykuł sponsorowany

Czym jest periodontologia i jakimi przypadkami się zajmuje?

Czym jest periodontologia i jakimi przypadkami się zajmuje?

Czym jest periodontologia i jakimi przypadkami się zajmuje? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zmagają się z problemami zdrowia jamy ustnej. Periodontologia to dziedzina stomatologii, która koncentruje się na diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu chorób przyzębia oraz tkanek otaczających zęby. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące tej specjalności.

Jakie są główne choroby przyzębia i jakie są ich przyczyny?

Choroby przyzębia obejmują przede wszystkim zapalenie dziąseł (gingivitis) oraz chorobę przyzębia (periodontitis). Zapalenie dziąseł jest stanem zapalnym dziąseł, który może prowadzić do ich krwawienia, zaczerwienienia i obrzęku. Jeśli nie zostanie w porę rozpoznane i leczone, może przejść w bardziej zaawansowaną formę - chorobę przyzębia. Choroba ta prowadzi do utraty tkanek łącznotkankowych i kostnych otaczających zęby, co może prowadzić do ich ruchomości i ostatecznie do utraty zębów. Głównymi przyczynami tych schorzeń są bakterie obecne w jamie ustnej, złe nawyki higieniczne oraz predyspozycje genetyczne.

Diagnostyka chorób przyzębia opiera się na badaniu klinicznym, które przeprowadza periodontolog. Lekarz ocenia stan dziąseł, głębokość kieszonek dziąsłowych oraz obecność kamienia nazębnego. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, takich jak rentgenowskie zdjęcia zębów czy analiza mikrobiologiczna próbek z jamy ustnej. Warto dodać, że periodontologia w Jaworznie cieszy się dużym uznaniem wśród pacjentów, co świadczy o wysokim poziomie specjalistów w tej dziedzinie.

Jakie metody leczenia stosuje się w periodontologii?

Leczenie chorób przyzębia zależy od stopnia zaawansowania schorzenia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku łagodnych postaci zapalenia dziąseł, leczenie polega na usunięciu kamienia nazębnego oraz instruktażu prawidłowej higieny jamy ustnej. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne, które ma na celu odbudowę utraconych tkanek przyzębia. Stosuje się również terapie antybiotykowe oraz regeneracyjne, mające na celu pobudzenie wzrostu tkanki kostnej i łącznotkankowej.

Periodontologia ściśle współpracuje z implantologią, gdyż obie dziedziny mają na celu odbudowę utraconych tkanek przyzębia oraz zębów. Implanty zębowe są jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w leczeniu braków zębowych. Periodontolog może ocenić stan przyzębia pacjenta i zdecydować, czy jest on odpowiedni kandydatem do wszczepienia implantu.

Jak dbać o zdrowie przyzębia na co dzień?

Aby utrzymać zdrowie przyzębia, należy przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej. Obejmuje to regularne mycie zębów, używanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej. Ważne jest również regularne kontrolowanie stanu dziąseł i zębów przez stomatologa oraz wykonywanie profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych, takich jak skaling czy piaskowanie. Ponadto, zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały oraz unikanie palenia tytoniu i nadmiernego spożycia alkoholu może znacznie wpłynąć na zdrowie przyzębia.